JAK SKŁADAĆ ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE – KILKA PRAKTYCZNYCH PORAD

Istnieje w polskiej kulturze i tradycji przepiękny zwyczaj Bożonarodzeniowy, jakim jest łamanie się opłatkiem. Ta chwila, gdy cała rodzina spotyka się wspólnie przy świątecznym stole, to jeden z najważniejszych momentów kolacji wigilijnej. Po przywitaniu zebranych przez gospodarza lub głowę rodziny następuje modlitwa, a po niej towarzyszące białemu opłatkowi wzajemne składanie życzeń.

Ten wyjątkowy zwyczaj pojawił się w Polsce pod koniec XVIII wieku i dzięki sile tradycji przetrwał do dziś w przeważającej większości polskich rodzin. Warto o tym wiedzieć, szczególnie jeśli gości się w polskim domu na Wigilii lub uczestniczy w spotkaniu opłatkowym w pracy, szkole lub na uczelni. Jak dobrze przygotować się do tej wzruszającej chwili? Podpowiadamy właśnie w naszym poście.

CZYM SĄ ŻYCZENIA?

Profesor Anna Zadrożyńska, badaczka zwyczajów świątecznych pisała, że życzenia, to słowa skierowane do drugiego człowieka, które stają się darem. Dlatego te świąteczne słowa-podarunki niosą w sobie szczególną moc – dobro, życzliwość, miłość. W wigilijny wieczór dobrze zatem pomyśleć, co można poprzez słowo przynieść drugiej osobie, za co jej podziękować, co pięknego zauważyć, za co ją docenić. I choć w takich chwilach język zdaje się być podstawowym narzędziem komunikacji to…w tym konkretnym przypadku na pierwszy plan wysuwa się obecność, intencja i najprostsza ludzka bliskość, dlatego nie martwcie się, jeśli nie będziecie mogli do końca wyrazić Waszych myśli.

CZEGO ŻYCZYMY SOBIE NAJCZĘŚCIEJ W WIECZÓR WIGILIJNY?

Pamiętam, że moi Dziadkowie życzyli przede wszystkim tego, byśmy w przyszłym roku znów wszyscy razem spotkali się przy wigilijnym stole, byśmy byli zdrowi i żeby udało nam się zrealizować nasze najskrytsze plany i marzenia. Współcześnie, większy akcent pada na spełnienie osobiste i zawodowe, satysfakcję z pracy i życia rodzinnego, rozwój osobisty, poczucie szczęścia. Warto jednak pomyśleć, jak moglibyśmy spersonalizować nasze życzenia. Nawet w najprostsze słowa „Życzę Ci zdrowia, szczęścia, pomyślności…” możemy wpleść osobisty wątek, np. dodając do życzeń jakiś fakt z życia adresata, np.:

„W ten świąteczny czas życzę Ci zdrowia, szczęścia i byś zawsze czuł się kochany. Niech Twoje oczy błyszczą, jak wtedy, gdy pijemy gorącą czekoladę…”

Istnieje kilka form składania życzeń, wśród nich znajdą się z pewnością życzenia religijne, życzenia tradycyjne, zabawne, wzruszające i oczywiście te oficjalne, składane w miejscach pracy czy na uczelniach. Poniżej przygotowaliśmy po dwa przykłady życzeń, które możecie wykorzystać pisząc Wasze kartki świąteczne lub wiadomości.

ŻYCZENIA RELIGIJNE

Kochana/y ……..,
niech czas Bożego Narodzenia ubogaci Twoje serce
wypełniając je miłością i bliskością.

Życzę Ci też prawdziwego spotkania
z Bogiem i najbliższymi.

Cudownych Świąt!
Sofia

 

Kochana/y ……..,
w ten grudniowy czas, gdy Aniołowie zwiastują światu radość wielką,
życzę Ci pokoju i miłości płynącej z betlejemskiej stajenki.

Świąt pełnych bliskości,
John

 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Droga/i …..,
z okazji Świąt Bożego Narodzenia
życzę Ci radości, pokoju i własnego skrawka nieba.

Niech wspólny czas przepełniony będzie kolędą,
śmiechem i pięknymi wspomnieniami.

Wesołych świąt!
Peter

 

Kochani,
na ten świąteczny czas życzymy Wam bliskości,
czułości i wielu pięknych chwil.

Odpocznijcie i cieszcie się swoją obecnością, a w Nowym Roku
niech spotykają Was same dobre dni i niespodzianki.

Katrina z Rodziną

 

ŻYCZENIA BARDZIEJ OFICJALNE

Spokojnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia,

spędzonych w radosnej atmosferze i otoczeniu najbliższych,

wielu sukcesów i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2023,

a także siły w realizacji zamierzonych planów i marzeń.

 

Niech zbliżające się Święta,

będą czasem zatrzymania i odpoczynku.

Życzymy, by pod Waszą choinką

znalazły się najpiękniejsze prezenty:

miłość, przyjaźń, pokój i wszelka pomyślność!

 

Wesołych Świąt!

***

Na koniec warto pamiętać, że nawet jeśli nie mamy oryginalnego pomysłu na życzenia, zawsze możemy powiedzieć to, co sami chcielibyśmy usłyszeć. Nie muszą to być wcale wyszukane formuły, ważne, by słowa były szczere i płynęły prosto z serca. Bo to właśnie czas serca – Boże Narodzenie.

Autorka: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 22-12-2022 · Opublikowano w kategorii Lifestyle, O Polsce
Udostępnij ten post
Światowa kuchnia polska

W kuchni każdego kraju znaleźć można potrawy, których nazwy są kontrowersyjne, dziwne i często nieadekwatne do samych potraw. Takie też Read more

8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Krótka historia najsłynniejszego polskiego chrząszcza

Każdy Polak, już od najmłodszych lat, z dumą recytuje pierwszy wers wiersza Jana Brzechwy pt. Chrząszcz. Ponoć ten zabawny utwór Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *