STO LAT! POLSKO NIEPODLEGŁA

Dzień 11 listopada 2018 roku jest wielkim świętem wszystkich Polaków w kraju i za granicą. To czas pełen radości i dumy z faktu, iż żyjemy w wolnym, niepodległym kraju już od stu lat! Z tej okazji blisko cały rok organizowane są w Polsce liczne wydarzenia, wystawy, koncerty, marsze i biało-czerwone inicjatywy.


W tym wpisie chcemy przedstawić Wam dwa, praktycznie najważniejsze utwory, które zna każdy Polak – ten duży i ten całkiem mały! Przeczytajcie kilka myśli na temat polskiego hymnu i wiersza Władysława Bełzy pt.: Katechizm polskiego dziecka („Kto Ty jesteś? Polak mały…”).

MAZUREK DĄBROWSKIEGO, czyli Hymn Polski

Melodia i słowa Mazurka Dąbrowskiego mają niezwykłą siłę. Poruszają serca, zagrzewają do walki, przywołują losy naszego kraju i pamięć o jego bohaterach, łączą Polaków.

Historia powstania tekstu jest bardzo szczególna. Współczesny hymn, czyli Mazurek Dąbrowskiego, powstał w czasach, gdy Polski nie było na mapie Europy – w 1797 roku, w dniach od 16 do 19 lipca we włoskim miasteczku Reggio nell’Emilia (niedaleko Bolonii). Jego autorem był Józef Wybicki, wielki polski patriota i wizjoner, który wszystkim obwieścił: „jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy”.

„Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” (tak brzmiał pierwotny tytuł utworu), miała nietypową melodię, jak na pieśń wojskową – nie była marszem, a opierała się na łatwo wpadającej w ucho melodii tańca nazywanego mazurem. Pierwszy raz odśpiewano ten patriotyczny utwór dla uświetnienia uroczystości pożegnania legionistów odchodzących z miasta. Od samego początku została przyjęta z dużym entuzjazmem przez Legiony generała Jana Henryka Dąbrowskiego, a dwa lata później znana była we wszystkich zaborach.

Mazurek Dąbrowskiego towarzyszył Polakom we wszystkich bitwach kampanii napoleońskiej, a także w 1806 roku, kiedy to generał Dąbrowski w aurze zwycięzcy znalazł się w Wielkopolsce. Śpiewano go podczas narodowych walk, powstania listopadowego (1830-1831), styczniowego (1863-1864), przez Polaków Wielkiej Emigracji, w czasie rewolucji 1905, w okresie I i II wojny światowej.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku rozpoczęła się dyskusja nad wyborem polskiego hymnu narodowego. Brano pod uwagę m.in. „Rotę” Marii Konopnickiej, „Boże coś Polskę” Alojzego Felińskiego i „Marsz Pierwszej Brygady”.

26 lutego 1927 roku ogłoszono oficjalnie tekst pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła” jako obowiązujący polski hymn.

Kto Ty jesteś? POLAK MAŁY

Jeśli tylko wypowiecie te kilka słów: „Kto Ty jesteś? – Polak mały” każdy Wasz polski rozmówca  odpowie natychmiast: „Jaki znak Twój? – Orzeł Biały.” Stanie się tak dlatego, iż wydany w 1900 roku wiersz pt. „Katechizm Polskiego Dziecka” to jeden z najpopularniejszych wierszy w naszym kraju – utwór, który znamy wszyscy, niezależnie od miejsca urodzenia, wieku i poglądów.

Napisany przez Władysława Bełzę tekst, jest rodzajem rozmowy, którą prowadzi osoba dorosła z kilkuletnim chłopcem, na zasadzie wyliczanki. Podstawowe pytania i odpowiedzi dotyczące tożsamości  małego Polaka ułatwiają najmłodszym zapamiętywanie symboli narodowych. Zdecydowanie jest to wiersz, który pomaga młodym pokoleniom Polaków kochać i rozumieć swoją ojczyznę od najmłodszych lat. Przeczytajcie sami 🙂

 

Na nadchodzące dni życzymy Wam pięknego świętowania, a okazji ku temu będzie niemało. Każde polskie miasto przygotowało na najbliższy weekend 10-11 listopada wiele atrakcji!Jednymi z największych wspólnych inicjatyw są:

  • ogólnopolskie śpiewanie hymnu dnia 11 listopada o godzinie 12:00.

Akcja nosi tytuł: Niepodległa do hymnu!, a o szczegółach inicjatywy możecie usłyszeć tutaj:  https://www.youtube.com/watch?time_continue=10&v=vylb9grMioc

  • wielki Bieg Niepodległości organizowany w wielu polskich miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu.

Bądźcie wtedy z nami!

 

HYMN PAŃSTWOWY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

„Mazurek Dąbrowskiego”

Słowa: Józef Wybicki, 1797 r.

 

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

 

Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

 

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,

Będziem Polakami.

Dał nam przykład Bonaparte,

Jak zwyciężać mamy.

 

Marsz, marsz …

 

Jak Czarniecki do Poznania

Po szwedzkim zaborze,

Dla ojczyzny ratowania

Wrócim się przez morze.

 

Marsz, marsz …

 

Już tam ojciec do swej Basi

Mówi zapłakany –

Słuchaj jeno, pono nasi

Biją w tarabany.

 

Marsz, marsz …

 

Wersja audio:www.youtube.com

KATECHIZM POLSKIEGO DZIECKA

Władysław Bełza, 1900

 

— Kto ty jesteś?

— Polak mały.

— Jaki znak twój?

— Orzeł biały.

 

— Gdzie ty mieszkasz?

— Między swemi.

— W jakim kraju?

— W polskiej ziemi.

 

— Czym ta ziemia?

— Mą Ojczyzną.

— Czym zdobyta?

— Krwią i blizną.

 

— Czy ją kochasz?

— Kocham szczerze.

— A w co wierzysz?

— W Polskę wierzę.

 

— Coś ty dla niej?

— Wdzięczne dziecię.

— Coś jej winien?

— Oddać życie.

 

 

Zdjęcia:

Dodał epolish w dniu 10-11-2018 · Opublikowano w kategorii O Polsce
Udostępnij ten post
Światowa kuchnia polska

W kuchni każdego kraju znaleźć można potrawy, których nazwy są kontrowersyjne, dziwne i często nieadekwatne do samych potraw. Takie też Read more

Krótka historia najsłynniejszego polskiego chrząszcza

Każdy Polak, już od najmłodszych lat, z dumą recytuje pierwszy wers wiersza Jana Brzechwy pt. Chrząszcz. Ponoć ten zabawny utwór Read more

Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł biały. A może lew biały? Część 1

No właśnie, skąd wziął się Orzeł biały? Czy to na pewno orzeł? I dlaczego tak niewiele zabrakło, aby to lew Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *