Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków, czyli o tym, co Was spotka na rynkach polskich miast

Grzane wino, mrugające choinki, ożywiony gwar, przyjemny ścisk, a w powietrzu zapach prażonych migdałów. Poznajecie ten grudniowy obraz? To smak i czar świątecznych jarmarków, które od kilku lat na dobre wpisały się w krajobraz wielu polskich miast. Tradycję Bożonarodzeniowych targów zapożyczyliśmy od naszych niemieckich sąsiadów, którzy od XIV wieku specjalizują się w ich organizacji. Jeśli więc chcecie doświadczyć Polski w sposób zupełnie wyjątkowy i poczuć magiczny czas Adwentu, koniecznie odwiedźcie kramy z polskim rękodziełem i lokalnymi specjałami. Tam, w tych zimowych i magicznych wioskach, każdy na nowo może stać się dzieckiem i uwierzyć w bożonarodzeniowe cuda.

 

KRAKÓW 24 listopad – 26 grudzień

Naszą wycieczkę rozpoczniemy od krakowskiego rynku, na który, od końca listopada, zapraszają drewniane kramy i stragany. Ten najstarszy i najpopularniejszy polski jarmark w 2008 roku doczekał się miana jednego z najpiękniejszych w Europie! Oprócz urokliwych prezentów i bajkowych dekoracji znajdziecie tam typowe dla południa Polski wyroby z wełny i drewna oraz ceramikę. Tego roku absolutnym hitem sprzedażowym są drewniane szopki rzemieślników ze Stryszawy. Co ciekawe, obok polskich sprzedawców prezentują się także kupcy z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Holandii, Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Jedną z największych atrakcji jest coroczny Korowód Kolędniczy czy pokaz polskich Dziadów pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Niezmienną popularnością cieszą się także wielkie beczki z aromatycznym grzańcem.

Szczegółowy program wydarzeń: http://www.kiermasze.com.pl/images/programtb2017.pdf

 

WROCŁAW 17 listopad – 22 grudzień

Najbardziej charakterystycznym elementem dekoracji wrocławskiego jarmarku jest wielki Świąteczny  Wiatrak  z  trzykondygnacyjną szopką wykonany przez niemieckich rzemieślników.  Do magicznej krainy prowadzi ustawiona od ulicy Świdnickiej brama, po przekroczeniu której serce staje się lżejsze i młodsze. Zdobne stragany kuszą swym wyglądem, a oprócz polskich producentów możemy spotkać wystawców z Niemiec, Austrii, Litwy, Belgii, Holandii, Francji czy Ukrainy. Organizatorzy zapewniają też gościom szereg atrakcji, m.in. zdjęcia z żywymi krasnalami. Nowością jest krasnal Prezentuś, który ponoć spełnia świąteczne marzenia. Nie mogło też zabraknąć tradycyjnego milickiego karpia, sprzedawanego w ostatnich dniach na jednym ze stoisk. Radosną atmosferę potęgują koncerty kolęd, muzyki popularnej, parady uliczne i dość regularne wizyty Świętego Mikołaja. Obowiązkowym punktem programu jest także wizyta w Bajkowym Lasku, gdzie najmłodsi uczestnicy Jarmarku mogą posłuchać bajek i opowieści, między innymi o: „Czerwonym Kapturku”, „O dzielnym krawczyku”, „Królewnie Śnieżce” czy o „Pinokio” z rosnącym nosem. Inną popularną atrakcją jest Domek Pod Krasnalem, gdzie stoją rozświetlone sanie z magicznymi prezentami.

Szczegółowy program wydarzeń:  http://www.jarmarkbozonarodzeniowy.com/jarmark

 

GDAŃSK 2 – 23 grudzień

Zgodnie z wieloletnią tradycją gdański jarmark świąteczny odbywa się na Targu Węglowym pomiędzy dwoma słynnymi bramami – Złotą i Wyżynną. Wyjątkową atmosferę targu tworzy przede wszystkim atrakcyjna, budująca klimat scenografia. Nad kramami i zwiedzającymi króluje 8 metrowy Anielski Młyn ozdobiony aniołami, świętymi, magami oraz Świętą Rodziną. Figury wykonał w drewnie mistrz Michał Ostoja-Lniski. Inną atrakcją jest idealna do świątecznych selfie, Zaczarowana Kareta, zaprzężona w renifery. Świetnej zabawy dostarcza też lodowisko, karuzela wenecka czy 50-metrowe koło widokowe AmberSky. W tym roku na jarmarku spotkamy i postać zupełnie wyjątkową. W uroczym domku przy Wielkiej Zbrojowni na odwiedzających czeka sympatyczny Łoś Lucek, który może poszczycić się płynnością w języku polskim,  angielskim, niemieckim, a nawet szwedzkim!

Szczegółowy program wydarzeń:  http://bozonarodzeniowy.gda.pl

Wśród naszych rekomendacji nie może zabraknąć jarmarków w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie czy pachnącym piernikami Toruniu. Mamy nadzieję, że skorzystacie z ich grudniowych propozycji! Ostatecznie, gdzie jak nie wśród dziesiątków kolorowych kramów szukać oryginalnych prezentów i smakołyków na świąteczny stół? Przybywajcie tłumnie, dla każdego z Was znajdzie się coś wyjątkowego!

 

 

Autor: Iwona Huber

 

 

Dodał epolish w dniu 18-12-2017 · Opublikowano w kategorii O Polsce
Udostępnij ten post
Światowa kuchnia polska

W kuchni każdego kraju znaleźć można potrawy, których nazwy są kontrowersyjne, dziwne i często nieadekwatne do samych potraw. Takie też Read more

Krótka historia najsłynniejszego polskiego chrząszcza

Każdy Polak, już od najmłodszych lat, z dumą recytuje pierwszy wers wiersza Jana Brzechwy pt. Chrząszcz. Ponoć ten zabawny utwór Read more

Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł biały. A może lew biały? Część 1

No właśnie, skąd wziął się Orzeł biały? Czy to na pewno orzeł? I dlaczego tak niewiele zabrakło, aby to lew Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *