Co najmniej 6 powodów, by rozpocząć naukę polskiego

Powoli z wielkim sentymentem żegnamy lato, co w praktyce oznacza powrót do jesiennego, aktywnego kalendarza. I choć szkoła może dawno już za Wami, to wszelkie nowe projekty, aktywności czy zajęcia startują przecież na przełomie września i października.

Jeśli zatem towarzyszy Wam wątpliwość, czy w tym sezonie rozpocząć naukę naszego polskiego języka, podpowiadamy dlaczego TAK! Oczywiście pierwszy kontakt może być dość bolesny, bowiem wszechobecne szzzz, czzzz, szzzz, sprawiają, że przypomina on odgłos spadającego deszczu, jednak przy odrobinie czasu i cierpliwości owe groźne dźwięki stają się bardziej przyjazne. A są i inne plusy – zobaczcie sami.

1. POLSKI NIE TYLKO W POLSCE

Jeśli myślicie, że językiem polskim posługują się wyłącznie mieszkańcy Polski, nic bardziej mylnego. Na świecie jest blisko 60 milionów osób, które mówią tym językiem, a wszystko za sprawą naprawdę licznej Polonii. Zerknijmy na mapę i przekonajmy się, że Polaków można spotkać praktycznie wszędzie, szczególnie zaś w USA,  gdzie żyje ponad 9 milionów osób, w Niemczech i Brazylii  – około  2 miliony. Naszych rodaków nie brakuje też we Francji czy Kanadzie, gdzie jest ich około miliona. Także Anglia i pozostałe kraje Wielkiej Brytanii stanowią dom dla licznej Polonii.

2. BOGATA POLSKA KULTURA

O walorach polskiej przyrody słyszał chyba każdy – nasz kraj jest malowniczy, bogaty w góry, lasy, morze, jeziora, rozwinięte miasta i wciąż bardzo swojskie wioski. Jednak polska kultura, to niezwykła perła! Bogata literatura, film, sport, liczne festiwale czy żywa i barwna tradycja chrześcijańska to tylko niektóre z atutów. Znając język polski lepiej zrozumiecie polskie zwyczaje, zachowania, upodobania i styl życia.

3. KRAJ LICZNYCH INWESTYCJI BIZNESOWYCH

Polska to także atrakcyjna lokalizacja dla inwestorów zagranicznych i rozwijania biznesu. Międzynarodowe statystyki i raporty podkreślają stabilność gospodarczą i polityczną Polski, wykształcone i kompetentne kadry oraz duży rynek wewnętrzny.

Nie wiem czy wiecie, ale w latach 2005-2016 przeciętnie ponad 80% wszystkich projektów biznesowych lokowanych w naszym kraju pochodziło z Europy Zachodniej oraz USA.

Do najpopularniejszych sektorów należą: przemysł, finanse, usługi biznesowe oraz transport i komunikacja. Oczywiście niezaprzeczalnym liderem wśród polskich miast jest Warszawa, która  w 2017 roku odnotowała wzrost, jako jedno z najbardziej atrakcyjnych miast kontynentu. W ślad za nią idą jednak Kraków, Wrocław, Poznań czy Gdańsk.

Jak zatem nie postawić na język swego potencjalnego partnera czy pracodawcy?

4. KLUCZ DO WŁASNEJ TOŻSAMOŚCI

Wielu z Was, zainteresowanych językiem polskim, kieruje się bogatą historią rodzinną. Polski to często utracony język dzieciństwa lub język dziadków, rodziców, a może współmałżonka czy partnera. Jakiekolwiek są Wasze motywacje, to właśnie język staje się naturalną odpowiedzią na wyrażenie siebie, odkrycie własnej tożsamości, nawiązanie kontaktu z ojczyzną. To w nim drzemie siła i szansa na kontynuowanie pięknej tradycji.

5. DRZWI DO INNYCH JĘZYKÓW SŁOWIAŃSKICH

Języki są ze sobą wzajemnie powiązane, podobnie  jak  członkowie rodziny. Tak naprawdę, język polski jest świetnym pomostem i kluczem do rozumienia innych języków słowiańskich, m.in. słowackiego, czeskiego, a nawet rosyjskiego czy ukraińskiego.  Zobaczcie zatem, jak wiele to szans i otwartych drzwi.

6. POLACY

Jednak Polska to także, a może przede wszystkim LUDZIE – gościnni i przyjaźni, którzy niejednokrotnie pomogą i sprawią, że poczujecie się jak w domu.

Wiele by pisać o naszych rodakach, wszakże nie brakuje nam też stereotypów i wad, jednak nasza pomysłowość, pracowitość i szczere otwarte serca sprawiają, że dobrzy z nas przyjaciele, współpracownicy i przełożeni. A o sławie pięknych polskich dziewczyn nie trzeba nikomu przypominać. Jedno jest pewne…język może się przydać 🙂

***

Mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się na naszych kursach i wspólnie rozpoczniemy tę wielką i inspirującą przygodę!

 

Autor: Iwona Huber

Dodał epolish w dniu 26-09-2018 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *