Co przeszkadza ci w nauce języka obcego? 7 popularnych mitów.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego pomimo tylu dostępnych możliwości, wiele osób wciąż nie zna języków obcych? Jak to się dzieje, że w dobie Internetu, darmowych aplikacji do nauki języków oraz platform streemingowych z niezliczoną ilością zagranicznych filmów wciąż znajdujemy wymówki, żeby się nie uczyć? W poniższym tekście przedstawimy wam 7 popularnych mitów związanych z nauką języka obcego. Którego z nich używacie jako swojej wymówki?

1.   Nie ma sensu uczyć się języka, skoro mogę użyć tłumacza Google

Nie da się ukryć, że choć jeszcze parę lat temu w tłumaczeniach Translatora roiło się od błędów, teraz jego propozycje zdecydowanie mają ręce i nogi. Po co więc uczyć się języka?

Pierwszy powód jest dość prosty, jeśli kiedykolwiek starałeś się o pracę, zapewne wiesz, że większości pracodawców zdecydowanie zależy na tym, żebyś znał języki obce – im więcej, im bardziej egzotyczne, tym lepiej. Dobra znajomość języka obcego zawsze będzie twoim atutem na rozmowie kwalifikacyjnej.

Kolejnym powodem jest fakt, że zdania wygenerowane przez tłumacza nigdy nie będą brzmiały tak naturalnie, jak te napisane przez ciebie. Nie znając języka obcego, z łatwością możesz przegapić ukryte w nich błędy, nie zorientować się, że choć słowo przetłumaczone jest poprawnie, to w danym kontekście oznacza coś zupełnie innego lub że w przeciwieństwie do reszty zdania jest bardzo nieformalne. Choć Tłumacz Google może być wielką pomocą, to nigdy nie zastąpi prawdziwej znajomości języka.

2.   Do nauki potrzebny jest talent

Wiele osób uważa, że do nauki języka obcego konieczny jest talent. Na pierwszych lekcjach studenci z rozżaleniem patrzą na swoich bardziej uzdolnionych kolegów i z rozgoryczeniem stwierdzają, że nie ma sensu próbować. Czy na pewno? Po dłuższej obserwacji pracy studentów z łatwością można stwierdzić, że lepsze wyniki osiągają nie ci bardziej utalentowani, a ci, którzy włożyli więcej pracy w naukę. Talent do języków obcych jest ułatwieniem na start, na dłuższą metę liczy się jednak zaangażowanie i wkład pracy. Zdolniejsi studenci zachwyceni tym, jak łatwo przyswajają nowe słownictwo, szybko osiadają na laurach i dopiero po jakimś czasie orientują się, że dawno zostali wyprzedzeni przez mniej utalentowanych kolegów.

3.   Nauka języka obcego? Jestem za stary…

Jak pokazują badania, najlepszym czasem na rozpoczęcie nauki języka jest wczesne dzieciństwo. Często czytamy o zaletach mówienia do dziecka w dwóch językach lub słyszymy o ogromnych sukcesach metod, które skupiają się na nauczaniu tych najmłodszych. To prawda, najłatwiej przyswajamy wiedzę we wczesnym dzieciństwie, słownictwo zdaje się samo wpadać do głowy, a konstrukcje zdań i kolokacje utrwalają się bez konieczności studiowania setek tabelek. Czy to oznacza, że dla większości z nas jest już za późno? Absolutnie nie! Nauka języka możliwa jest w każdym wieku, dodatkowo może ona przynieść starszym osobom wiele korzyści, a nawet opóźnić proces starzenia się mózgu. Wiele badań pokazuje, że nauka języka obcego jest świetnym ćwiczeniem naszego umysłu. To nic, że dawno nie jesteśmy już dziećmi, czas wziąć się do roboty!

4. Nie mam czasu

Brak czasu jest powszechnym problemem w dzisiejszym zabieganym świecie. A jednak wbrew pozorom nauka języka obcego nie musi być bardzo czasochłonna. Dobrze rozplanowana nie tylko wtopi się w grono innych zajęć, a może nawet stać się przyjemnym czasem „dla siebie”. No dobrze, tylko jak rozplanować naukę języka?

  1. Po pierwsze zamiast decydować się na kurs grupowy, warto pomyśleć o kursie indywidualnym. Może zamiast dwóch spotkań w tygodniu wystarczą nam jedno, podczas których uwaga nauczyciela skupi się wyłącznie na nas;
  2. Po drugie przyjrzyj się swojemu dniu, popatrz na czas, który spędzasz w autobusach, pociągach, samolotach, na chwile, kiedy czekasz na dziecko na parkingu przed szkołą lub na godziny spędzone na bezmyślnym scrollowaniu. To właśnie idealne momenty na otwarcie aplikacji lub zeszytu i powtórkę słownictwa.
  3. Po trzecie nauka języka to nie tylko gramatyka i słownictwo, łatwo połączyć ją z przyjemnościami takimi jak oglądanie filmu lub serialu, o czym opowiemy wam w kolejnym punkcie.

5.  Nauka w domu? Kurs językowy mi wystarczy

W trakcie pracy w szkole językowej często spotyka się osoby, które perfekcyjnie znają gramatykę, bez problemu rozwiązują zadane ćwiczenia, gdy jednak przychodzi do prawdziwej rozmowy, poza szkolną klasą, ze zdziwieniem orientują się, że nic nie rozumieją i nie są w stanie się komunikować.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, do prawdziwego rozumienia i posługiwania się językiem nie wystarczy kurs językowy. Choć zapozna nas on z zagadnieniami gramatycznymi i zaznajomi z podstawowym słownictwem, nie pozwoli nam wniknąć w język i zostawi nas bezradnych wobec mowy potocznej i lokalnych slangów. Doskonałym sposobem na uniknięcie tego problemu może być nauka języka z filmów i seriali. Masz ochotę na film? Obejrzyj coś w języku, którego się uczysz. Zacznij od oglądania go z napisami w twoim języku, a potem przełącz napisy na oryginalne. Zdziwisz się, jak szybko zaczniesz rozumieć! Kolejnym świetnym sposobem może być nauka języka z piosenek. Nie tylko pozwoli ci zapoznać się ze słownictwem, którego nie miałbyś szans poznać na lekcjach, ale również umożliwi ci przyzwyczajenie do szybkiego tempa mówienia.

6. Kursy online są gorsze niż te stacjonarne

Wydaje się, że w dobie Covid-19, gdy większość rozrywek takich jak wyjście do kina czy do restauracji jest znacznie utrudnione, podjęcie nauki języka obcego byłoby doskonałym sposobem na wykorzystanie czasu. Co nas więc powstrzymuje?

Otóż jedną z obaw może być przekonanie, że kursy online są gorsze niż kursy stacjonarne. Może się wydawać, że kontakt z nauczycielem jest znacznie utrudniony, że ilość ćwiczeń do wykonania jest znacznie ograniczona, że lekcje online są po prostu nudne. Otóż nieprawda! W czasach rozwiniętych technologii wszystkie ćwiczenia, które możemy wykonywać w realu są też dostępne na papierze, co więcej platformy do nauki języka z pewnością nie przeoczą twoich błędów, co często zdarza się nauczycielom. Lekcje online stawiają na komunikację, przez co pozwolą ci w pełni ukształtować twoje umiejętności mówienia i rozumienia.

No dobrze, ale czy lekcje online nie są zwyczajnie nudne? Absolutnie nie! W czasach aplikacji takich jak Kahoot czy Wirtualny wisielec nie musicie się martwić, że lekcje będą monotonne i nieurozmaicone. Co więcej, takie strony internetowe i aplikacje ułatwią aktywny udział w lekcjach również bardziej nieśmiałym studentom ?

7. Języka nie da się nauczyć samemu

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że kursy językowe do tanich nie należą. Czy to znaczy, że brak pieniędzy na kurs uniemożliwia nam naukę języka obcego? Zdecydowanie nie! Mając sporą motywację i duży zapas cierpliwości jesteśmy w stanie sami nauczyć się języka. Aby było to efektywne najlepiej połączyć samodzielną naukę z podręcznika, oglądanie filmów, słuchanie piosenek w obcym języku i praktykę. No właśnie, a jak możemy praktykować pisanie/ mówienie w obcym języku nie uczęszczając na kurs? W dobie Internetu bez większego problemu jesteśmy w stanie znaleźć zagraniczne fora, na których możemy próbować czytać i włączać się w dyskusje, dobrym miejscem na ćwiczenie wypowiadania się będą również komentarze na Facebooku. Jeśli chodzi z kolei o ćwiczenie swoich umiejętności w czytaniu, świetną opcją będzie czytanie w języku obcym książek, które już znamy. W ten sposób możemy skupić się na słownictwie bez wyczerpujących prób zrozumienia, o czym jest książka.

Jak sami widzicie mitów na temat nauki języka obcego jest całkiem sporo. Dla wielu osób są one wystarczającym powodem, żeby nie podjąć wyzwania. Mamy jednak nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu przestaniecie używać ich jako wymówek i z nową determinacją zaczniecie naukę. Powodzenia!

Autor: Julia Stempek

 

 

 

Dodał Julia Stempek w dniu 24-10-2020 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *