„Wrzesień to nowy grudzień”, czyli o motywacji do pracy nad językiem w nowym roku akademickim

Czy znacie powiedzenie, że „Wrzesień to nowy grudzień”? Bardzo je lubię ponieważ zakłada, że wrzesień jest równie ważnym okresem, pełnym nowych początków i wyznaczania celów, co Nowy Rok. Warto więc wykorzystać powakacyjną i wczesnojesienną motywację, by zaplanować swe językowe działania na kolejne miesiące.

Wielu z Was na przełomie września i października podejmie też decyzję o rozpoczęciu lub kontynuacji kursu językowego w naszej szkole. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą prowadzonych przez nas zajęć – zarówno tych grupowych, jak i indywidualnych.  Zanim jednak rozpoczniecie zorganizowaną naukę, oto kilka pomysłów, które możecie wykorzystać w kontekście własnej pracy nad językiem już dziś!

Codzienny kontakt z językiem polskim

Nie zapominajcie, że to właśnie kropla drąży skałę, czyli dla finalnego sukcesu ważny jest drobny lecz systematyczny wysiłek. Postanówcie codziennie poświęcać trochę czasu na naukę języka, np. poprzez czytanie, słuchanie audycji lub oglądanie filmów w języku polskim. Czasem wystarczy jedna piosenka i jej krótki refren, jako niezły trening, czasem analiza sloganu reklamowego, a niekiedy telefon i rozmowa z zaprzyjaźnioną osobą. Dobrym pomysłem są także podcasty, audiobooki, filmy lub seriale, aby dodatkowo doskonalić umiejętność rozumienia ze słuchu.

Przygotowanie do egzaminu lub certyfikatu

Jeśli macie w planach przygotowanie i przystąpienie do egzaminu lub uzyskanie certyfikatu, postawcie sobie cel osiągnięcia określonego poziomu przed datą egzaminu. Takie założenie pomaga należycie rozplanować przerabiany materiał i pozostawia czas na rzetelną powtórkę.

Tworzenie treści w języku polskim

Nie bójcie się także pisać! Teksty, blogi, posty lub wiadomości do przyjaciół – z doświadczenia wiemy, że pisanie jest tym elementem, z którego najprościej jest zrezygnować (czymże jest bowiem pisanie vs. rozumienie ze słuchu czy mówienie?). Nie poddawajcie się jednak i wytrwale szlifujcie swoje umiejętności. Wciąż trwające (dla niektórych z Was) wakacje to idealny czas, by notować wspomnienia. Może warto w tym miejscu pomyśleć o krótkich notatkach opisujących codzienne wydarzenia i myśli. A może dobrze wysłać do kogoś tradycyjną, pocztową kartkę? Taki drobny gest z pewnością zaskoczy Waszych polskojęzycznych przyjaciół czy kolegów z pracy.

Cele krótko- i długoterminowe

Dobrym motywatorem jest także praca na celach. Na początku nowego roku akademickiego postawcie sobie zarówno cele krótkoterminowe (np. co miesiąc opanuję słownictwo z innej dziedziny) oraz cele długoterminowe (np.
w ciągu roku będę płynnie porozumiewać się w języku polskim w sytuacjach społecznych, np. w restauracji, w sklepie, w urzędzie).

Pamiętajcie jednak, że każdy cel powinien być dostosowany do Waszego obecnego poziomu języka i indywidualnych potrzeb. Ważne jest, aby to, co sobie zakładacie było realistyczne i motywujące. Najlepsze efekty przyniesie bowiem systematyczna i regularna praca.

Powodzenia! I pamiętajcie – we wrześniu wszystko jest możliwe!

Użyte w tekście powiedzenia:

  • Wrzesień to nowy grudzień – współczesne powiedzenie, zakładające, że we wrześniu, podobnie jak pod koniec grudnia planujemy nowe działania i określamy swoje cele na najbliższe miesiące
  • Kropla drąży skałę – wytrwałość w rzeczach drobnych powoduje finalny sukces w osiągnięciu dużych celów, które z początku wydają się niemożliwe

Autorka: Iwona Huber

Zdjęcia:
  • https://pixabay.com/photos/blonde-girl-bridge-fun-happy-joy-1868815/
Dodał epolish w dniu 06-09-2023 · Opublikowano w kategorii Lifestyle
Udostępnij ten post
8 wakacyjnych sposobów by skutecznie uczyć się języka polskiego i nie… odpuścić!

Najważniejszą kwestią w nauce języka obcego jest motywacja. Bez entuzjastycznego i konsekwentnego podejścia bardzo trudno o rezultaty, szczególnie, gdy nasze Read more

Biegnij za swoim językiem!

Skąd bierze się taka popularność biegania w ostatnim czasie? Z jednej strony to sport i wysiłek fizyczny, który realnie wpływa Read more

15 przyjemnych sposobów na naukę polskich słówek cz.1

Nauka słówek to podstawa językowego sukcesu i klucz do barwnego świata przyjaźni, edukacji czy podróży. Skoro zaś podstawa, to zróbmy Read more

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *